Strona internetowa i jej elementy

Czym jest strona internetowa? W obecnych czasach porządnie stworzona i dobrze prowadzona strona internetowa jest już niezbędnym elementem prowadzonego biznesu. Odpowiednie dbanie o stronę, i jej aktualizowanie to również codzienność każdego przedsiębiorcy a nawet pasjonata. Dlatego właśnie warto poznać niezbędne elementy, które składać się muszą na stronę internetową, aby mieć pewność, że nasza praca i środki włożone w jej stworzenie nie są marnowane i pracują na naszą korzyść. Czego więc potrzebujemy na stronie internetowej aby była ona nie tylko ciekawa gości ją odwiedzających ale także, a może nawet przede wszystkim dla algorytmów przeglądarek?

 

MENU, STRUKTURA NAWIGACJI

Żeby w ogóle było możliwe poruszanie się po stronie, a treść na niej umieszczona nie była chaotycznie rozrzucona wszędzie potrzebujemy struktury, która uporządkuje informacje na stronie. I to od niej zazwyczaj należy zacząć jeszcze przed rozpoczęciem programowania takiej strony internetowej, o której myślimy. Zatem najpierw trzeba zadać sobie pytanie co chcemy pokazać na naszej stronie www a następnie stworzyć taką strukturę menu, która pozwoli ułożyć wszystkie informacje w sposób logiczny i czytelny, przejrzysty dla każdego kto wejdzie na stronę. Przejrzystość treści to jedno, ale na tą treść najpierw trzeba trafić, dlatego wszystkie przyciski powinny być tak ułożone, aby każdy w sposób intuicyjny mógł dotrzeć do interesującej go treści szybko i bez problemu. Im szersza oferta firmy tym struktura menu powinna być bardziej przemyślana i mądrze rozplanowana. Oczywiście pomagamy w zbudowaniu takiej struktury, dlatego nie należy mieć obaw. Pamiętać jednak warto, że to przyszły właściciel strony internetowej najlepiej wie, o czym za pośrednictwem takiej strony chce rozmawiać z potencjalnym klientem i to do niego należy przygotowanie odpowiedniego opracowania struktury nawigacji. Na jej podstawie będzie bowiem funkcjonowała później całą strona, która przecież z czasem będzie coraz bardziej rozbudowywana.

menu na stronie internetowej struktura nawigacji

 

HEADER

To górna część strony, zazwyczaj zawierająca atrakcyjne zdjęcie lub kilka zdjęć w formie animowanego banneru. Najczęściej zawiera elementy wizualne bezpośrednio związane z tematem działania firmy lub konkretnej podstrony albo wpisu blogowego. Warto mieć na uwadze by taki nagłówek w formie headera był czytelny i przejrzysty i żeby pasował do ogólnej estetyki strony. Może być  od również tłem do tytułu strony zawartego z kilku krótkich słowach, który wraz z headerem będzie tworzył spójną, sensowną całość. Jest to zazwyczaj pierwszy element, który widzi osoba wchodząca na stronę internetową, dlatego warto zadbać, by header i jego ewentualna warstwa tekstowa były maksymalnie przejrzyste i czytelne, aby nie pozostawiały wątpliwości czym czego dotyczy strona, czy podstrona na której się znajdują. Zdajemy sobie sprawę że dobór odpowiedniej reprezentacji graficznej headera nie jest wyborem prostym dlatego chętnie doradzamy nie tylko sposób wyboru ale również źródła, z którego można pobrać odpowiednie i (co bardzo ważne) legalne, z licencją na komercyjne wykorzystywanie grafiki. Takie, jakie znajdziesz chociażby na naszej stronie głównej i jej wszystkich podstronach.

 

TREŚĆ

Bez niej nie ma żadnej strony internetowej. Wszystko co najważniejsze znajdziemy właśnie tutaj – w dobrze przygotowanej i wciąż rozbudowywanej treści. Warto mieć na uwadze, ze treść nie powinna być ani za długa ani za krótka. Ani zbyt obszerna ani zbyt ascetyczna. Powinna w sposób czytelny i przejrzysty przedstawiać dokładnie to, o czym chcemy powiedzieć światu, przedstawiać produkt lub dokładnie opisywać usługę. Tworząc treść miejmy na uwadze, że nie wiemy kto będzie nas komunikat czytał, dlatego tworząc go należy to zrobić w taki sposób, żeby był zrozumiały dla każdego, osoby z różnymi kwalifikacjami mentalnymi, intelektualnymi i wykształceniem.

treść na stronie internetowej

Wbrew pozorom nie jest wcale łatwym zadaniem przygotowanie treści tekstowej, która spełniałaby te warunki. Jednak my specjalizujemy się w pracy z treścią i komunikacją treściową, dlatego chętnie pomagamy naszym klientom na etapie prowadzenia strony tworzyć teksty produktowe czy opisywać dokładnie usługi, które oferują a na dalszym etapie pomagamy prowadzić stronę internetową rozbudowując ją w taki sposób by systematycznie puchła od treści. Po co? Wszystkie algorytmy największych wyszukiwarek za wartościową uznają tą stronę internetową,  która ma w sobie jak najwięcej treści. Tekstu, który najlepiej będzie odpowiadał na zadane w wyszukiwarce (np w Google) pytanie. Jeśli będziemy mieli dobrze przygotowaną stronę pełną dobrze napisanej treści jest dużo więcej szans że nasza strona internetowa pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania. Wtedy do właśnie do nas trafią potencjalni klienci. A to w ogólnym rozrachunku to jest właśnie cel stworzenia strony internetowej jako takiej. Dlatego treść to być może najważniejszy element dobrze zaprojektowanej i wykonanej strony internetowej.

 

ZDJĘCIA, GALERIE

Od dawna jest jasne, że ludzie kupują oczami. Nawet faktyczne cechy danego przedmiotu są mniej istotne niż jego odpowiednia wizualizacja na perfekcyjnie przygotowanych zdjęciach. Jeśli prowadzisz bloga, w szczególności podróżniczego doskonale wiesz jak ważne są dobre zdjęcia pokazujące piękne przestrzenie odwiedzonych destynacji. Przygotowując się więc do zlecenia wykonania profesjonalnej strony internetowej twojej firmy zorganizuj odpowiednią bazę zdjęciową, która będzie przy jej tworzeniu wykorzystywana. Nie ma wielu elementów bardziej kluczowych, niz dobrze dobrane zdjęcia. Ważniejszy jest już chyba tylko tekst. Dlatego nie lekceważ wizualizacji graficznych spójnych z profilem prowadzonej przez Ciebie działalności. Nie masz pomysłu skąd brać takie zdjęcia, a profesjonalni fotografowie odlecieli z cenami za swoje usługi? Nie obawiaj się – w ramach tworzenia strony internetowej pomożemy ze zdjęciami. Pamiętaj, że w internecie jest wiele stron z darmowymi lub tanimi zdjęciami z odpowiednią licencją na komercyjne wykorzystywanie. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z takiej bazy zdjęć pomożemy Ci w fotografii produktowej na etapie przygotowań do projektowania Twojej nowej strony internetowej.

Galeria na stronie internetowej

 

FOMULARZE

Gdy strona jest gotowa, wypełnia ją prawidłowo stworzona treść a zdjęcia pysznią się w każdym z działów pora umożliwić potencjalnym klientom kontakt z właścicielem firmy. Oczywiście jednym z przycisków w strukturze nawigacji powinien być przycisk „kontakt” pod którym powinny znaleźć się wszystkie informacje kontaktowe, numery telefonów (koniecznie podlinkowane by można było w nie kliknąć w urządzeniu mobilnym i od razu zadzwonić) oraz adresy mailowe. Jednak niezbędnym elementem jest odpowiednio zaprojektowany formularz kontaktowy. Z jednej strony powinien być prosty, by umożliwić szybki kontakt bez potrzeby rozmowy, z drugiej powinien dać maksymalnie dużo informacji o potencjalnym kliencie zainteresowanym produktem lub usługą. Dlatego nie zapominajmy o umieszczeniu na naszej stronie internetowej ładnie wyglądającego ale przede wszystkim funkcjonalnie zaprojektowanego formularza kontaktowego. Ważne jest by, ze względu na wszechobecnych spamerów, był on odpowiednio zabezpieczony. Robimy to dla naszych klientów w pakiecie korzystając z najnowszych zabezpieczeń i technologii dostarczanych przez gigantów technologicznych. Zabezpieczenia antyspamowe w takim przypadku to nie fanaberia czy wybór ale absolutna konieczność.

 

WYSZUKIWARKA

Dobrze wykonana strona internetowa powinna mieć tak skonstruowane menu nawigacyjne, żeby wyszukiwarka treści na takiej stronie nie była niezbędna. Jednak mimo wszystko przycisk odpowiadający za wyszukiwanie treści przydaje się szczególnie w tych bardziej rozbudowanych witrynach. Pozwala on w szybki sposób znaleźć produkty, czy publikacje zawierające interesujące potencjalnego klienta treści. Dzięki wyszukiwarce skracamy drogę między pomysłem o zakupie produktu lub usługi a faktyczną decyzją zakupową. A jeśli tak to nie ma powodu by z takiego narzędzia rezygnować. Dlatego rekomendujemy umieszczenie wyszukiwarki na każdej stronie internetowej w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Może nawet w menu głównym

szukaj tresci strony internetowe

 

STOPKA

Ta przestrzeń podsumowująca najważniejsze elementy nawigacyjne na stronie. Zatem jeśli chcesz powtórzyć swoje logo lub wyświetlić listę kategorii na stronie, a może na przykład podać kompletne formy kontaktu, stopka będzie do tego znakomitym miejscem. Dobrze zaprojektowana stopka potrafi znacznie ułatwić dotarcie do interesującej treści lub kontakt z firmą niezależnie od podstrony, na jakiej gość eksplorujący stronę internetową znajduje się w konkretnym momencie. Nie należy lekceważyć tego elementu albowiem stopka na stronie www spełnia ważną funkcję a jednocześnie pozwalając na umieszczanie skrótów do ważnych części strony internetowej i będąc stałym elementem każdego działu na stronie.

 

F.A.Q. CZYLI BAZA WIEDZY

Warto umieścić na nowoczesnej stronie internetowej taki dział, w którym zostaną zebrane wszystkie odpowiedzi na najczęściej zadawane w Twojej branży i o Twoje produkty pytania. Z jednej strony taki dział na naszej stronie pozwoli nabyć wiedzę przed podjęciem decyzji zakupowej i odciąży nas od udzielania odpowiedzi podczas kontaktu mailowego lub telefonicznego na wciąż te same pytania. Z drugiej strony jest to znakomita platforma na stworzenie gotowych pytań i odpowiedzi na nie dla potrzeb algorytmu wyszukiwarek internetowych. Zatem obecność takiego narzędzie na stronie internetowej to decyzja kluczowa pod kątem działań SEO I pomocy z procesie pozycjonowania strony internetowej na wysokie pozycje w wyszukiwarkach. Rekomendujemy ten element bardzo mocno.

Baza wiedzy pytania i odpowiedzi strony internetowe

 

BLOG NA STRONIE INTERNETOWEJ

Prowadzenie bloga w ramach strony internetowej stało się dużo bardziej proste i wygodne wraz z pojawieniem się na rynku programistycznym systemów pozwalających na budowanie stron i blogów. Jednak prowadzenie bloga wymaga również poświęcenia sporej ilości czasu i inwencji. Blog bowiem powinien być prowadzony systematycznie i zawierać ciekawe informacje i ciekawostki związane z branżą, w której działa Twoja firma. Często blogi firmowe prowadzone są przez wyspecjalizowanych w słowie pisanym marketingowców, copywriterów lub po prostu pasjonatów w danej tematyce. Dobrym pomysłem mieć zatrudnionego człowieka, który będzie zajmował się w firmie marketingiem, którego jednym z elementów będzie właśnie prowadzenie bloga, prowadzenie całej strony internetowej oraz dbanie o komunikację marketingową firmy z otoczeniem biznesowym i handlowym. Zatem blog na stronie internetowej to bardzo dobry, choć mocno angażujący pomysł.

OPYMALIZACJA I RESPONSYWNOŚĆ

Według najnowszych analiz ponad 80% ruchu na stronach internetowych odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych z czego większość stanowią telefony. Dlatego strona powinna wyświetlać prawidłowo i atrakcyjnie zarówno na ekranie poziomym, czyli ekranie monitora laptopa czy komputera stacjonarnego jak również na ekranie pionowym charakterystycznym dla urządzenia mobilnego. Wygląda więc na to, że budując stronę internetową budujemy dwie strony dla dwóch różnych urządzeń końcowych. Ponieważ nie wiemy, którą wersję strony otworzy osoba, która może się okazać naszym kluczowym klientem, to obie z nich powinny wyglądać atrakcyjnie. Warto poświęcić więcej czasu i środków na to, żeby obie wersje były dopracowane.

 

Przedstawione elementy są absolutnym minimum, o którym należy myśleć planując zlecenie zaprojektowanie strony internetowej. Trzymanie się powyższych zaleceń jest bazą, która pozwoli nam na dalszą rozbudowę naszej reprezentacji w internecie tworząc nie tylko siłę marki ale również związanych z nią produktów i usług  Dlatego warto zainwestować zarówno czas jak i niezbędne środki aby od samego początku zadbać o zbudowanie takiej strony internetowej, która nie będzie wymagała nieustannych poprawek a czasami budowy od nowa. Taką stronę zbuduje ci zazwyczaj fachowiec i specjalista w dziedzinie komunikacji marketingowej w sieci. Tacy specjaliści tworzą zespół Szpila.net dlatego zapraszamy do kontaktu, podczas którego chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w podejmowaniu dobrych i skutecznych decyzji marketingowych podczas rozwoju firmy